11th International Olympiad on Astronomy and Astrophysics

12 - 21 November 2017, Phuket, THAILAND


Final Merit List


(download pdf file)


No.

Code

Country

Name

Data

Theory

Observation

Total

Percentage

Award

1

SLO-1

Slovenia

Mr. Aleksej  Jurca

126.80

254.60

140.00

521.40

100.85

gold

2

THA-1

Thailand

Mr. Panupong - Phoompuang

147.10

223.20

150.00

520.30

100.64

gold

3

RUS-1

Russia

Mr. Daniil  Dolgov

144.00

240.30

125.00

509.30

98.51

gold

4

USA-2

United States

Mr. Hagan Elias Hensley

142.75

246.70

112.50

501.95

97.09

gold

5

SVK-3

Slovakia

Mr. Jozef  Liptak

148.10

245.10

100.00

493.20

95.40

gold

6

IND-1

India

Mr. Mulinti  Shaik Wajid

117.50

270.10

100.00

487.60

94.31

gold

7

IRI-3

Iran

Mr. Shayan  Azizi

129.40

261.20

77.50

468.10

90.54

gold

8

USA-3

United States

Mr. Jason Long Yang

123.00

236.90

107.50

467.40

90.41

gold

9

THA-5

Thailand

Mr. Yanaphat  Hemrattaphan

120.80

202.70

140.00

463.50

89.65

gold

10

BUL-5

Bulgaria

Mr. Stefan Todorov Ivanov

119.75

218.10

125.00

462.85

89.53

gold

11

ROU-4

Romania

Mr. Radu  Andrei

117.50

200.10

140.00

457.60

88.51

silver

12

RUS-4

Russia

Mr. Stanislav  Tsapaev

139.00

241.10

75.00

455.10

88.03

silver

13

VIE-1

Vietnam

Mr. Huy Duc Tran

128.25

246.50

80.00

454.75

87.96

silver

14

IND-3

India

Mr. Neel Manish Karia

105.00

230.50

115.00

450.50

87.14

silver

15

RUS-3

Russia

Mr. Pavel  Arkhipov

104.20

204.10

132.50

440.80

85.26

silver

16

IRI-2

Iran

Miss  Parimah  Safarian

138.50

221.60

75.00

435.10

84.16

silver

17

SVK-4

Slovakia

Mr. Martin  Okanik

126.00

191.50

115.00

432.50

83.66

silver

18

IND-2

India

Mr. Navneel  Singhal

128.00

247.50

56.25

431.75

83.51

silver

19

CZE-4

Czech Republic

Mr. Jindřich  Jelínek

101.50

220.50

107.50

429.50

83.08

silver

20

ROU-5

Romania

Mr. Robert-Gabriel  Păşcălău

112.80

238.40

75.00

426.20

82.44

silver

21

IRI-1

Iran

Mr. Amirhossein  Sotoudehfar

119.55

190.00

110.00

419.55

81.15

silver

22

CHN-5

China

Mr. Zhijun  Zhang

133.50

219.60

65.00

418.10

80.87

silver

23

UKR-4

Ukraine

Ms. Nataliia  Bazhan

120.00

193.00

105.00

418.00

80.85

silver

24

EST-5

Estonia

Mr. Richard  Luhtaru

124.00

217.60

70.00

411.60

79.61

silver

25

VIE-4

Vietnam

Mr. Nhan Tien Nguyen

139.00

201.80

70.00

410.80

79.46

silver

26

THA-2

Thailand

Mr. Phumrapee  Pisutsin

110.30

161.80

137.50

409.60

79.23

silver

27

IND-5

India

Mr. Saswata  Banerjee

99.20

216.90

91.25

407.35

78.79

silver

28

CHN-4

China

Ms. Yuankeqin  Dong

128.35

155.00

122.50

405.85

78.50

silver

29

IRI-5

Iran

Miss  Zahra  Farahmand

108.75

181.20

115.00

404.95

78.33

silver

30

THA-4

Thailand

Mr. Warit  Wijitworasart

96.00

183.60

125.00

404.60

78.26

silver

31

BRA-2

Brazil

Mr. João Vitor  Guerreiro Dias

105.50

208.80

90.00

404.30

78.20

silver

32

UK-5

United Kingdom

Mr. Phoenix Kiran Sremcevic

111.30

192.80

100.00

404.10

78.16

silver

33

INA-3

Indonesia

Mr. Muhammad Ikhsan Kusrachmansyah

124.00

184.10

90.00

398.10

77.00

bronze

34

RUS-2

Russia

Mr. Ivan  Starostin

112.10

173.20

112.50

397.80

76.94

bronze

35

RUS-5

Russia

Mr. Viktor  Zozulia

106.00

203.50

87.50

397.00

76.79

bronze

36

BRA-3

Brazil

Mr. Nathan Luiz  Bezerra Martins

84.00

204.50

107.50

396.00

76.60

bronze

37

IRI-4

Iran

Mr. Sina  Bolouki

137.90

180.10

77.50

395.50

76.50

bronze

38

KOR-2

South Korea

Mr. Jeonghoon  Park

117.25

213.60

62.50

393.35

76.08

bronze

39

UK-1

United Kingdom

Mr. John Andrew Hayton

135.80

166.80

90.00

392.60

75.94

bronze

40

INA-5

Indonesia

Ms. Yunianti  Khotimah

143.80

173.50

72.50

389.80

75.40

bronze

41

THA-3

Thailand

Ms. Prairsunan  Chanpanich

124.30

139.80

125.00

389.10

75.26

bronze

42

CRO-2

Croatia

Mr. Ilija  Srpak

116.60

186.60

82.50

385.70

74.60

bronze

43

INA-1

Indonesia

Mr. Ahmad Sirojul Millah

122.80

185.30

77.50

385.60

74.58

bronze

44

SIN-3

Singapore

Mr. Sidharth Chambocheri Veetil

100.25

187.80

97.50

385.55

74.57

bronze

45

SRB-2

Serbia

Mr. Bogdan  Gordan Stanojević

111.60

198.50

75.00

385.10

74.49

bronze

46

SRB-4

Serbia

Mr. Igor  Medvedev

127.20

221.10

32.50

380.80

73.66

bronze

47

UKR-5

Ukraine

Mr. Pavlo  Kashko

126.95

189.60

63.75

380.30

73.56

bronze

48

CHN-1

China

Mr. Bogang  Dong

109.50

152.70

115.00

377.20

72.96

bronze

49

CHN-2

China

Mr. Yinquan  Liao

149.50

164.20

62.50

376.20

72.77

bronze

50

SVK-2

Slovakia

Miss Jana  Svrckova

91.50

179.50

105.00

376.00

72.73

bronze

51

COL-1

Colombia

Mr. Alejandro Mario Saas Estrada

94.85

178.80

100.00

373.65

72.27

bronze

52

BRA-5

Brazil

Mr. Vinicius  Azevedo dos Santos

102.50

153.50

115.00

371.00

71.76

bronze

53

POL-5

Poland

Miss Zofia Bronisława Kaczmarek

118.00

152.50

100.00

370.50

71.66

bronze

54

BUL-1

Bulgaria

Mr. Boyko Krasimirov Borisov

83.00

202.60

75.00

360.60

69.75

bronze

55

SIN-2

Singapore

Mr. Ryan Wy Heen Lau

102.25

155.60

102.50

360.35

69.70

bronze

56

ROU-1

Romania

Mr. Andrei-Horațiu  Eftime

118.25

184.00

56.25

358.50

69.34

bronze

57

UK-3

United Kingdom

Mr. Leran  Dai

118.00

146.50

90.00

354.50

68.57

bronze

58

CZE-5

Czech Republic

Mr. Martin  Orság

108.50

125.10

120.00

353.60

68.39

bronze

59

UK-2

United Kingdom

Mr. Joshua Jonathan Brown

107.30

171.30

70.00

348.60

67.43

bronze

60

EST-4

Estonia

Mr. Nikita  Poljakov

116.00

123.50

107.50

347.00

67.12

bronze

61

LTU-3

Lithuania

Mr. Emilis  Kaziukėnas

127.10

168.30

50.00

345.40

66.81

bronze

62

SIN-5

Singapore

Mr. Tze Han  Lee

87.00

175.00

82.50

344.50

66.63

bronze

63

INA-4

Indonesia

Mr. Muhammad Dino Wibisono

92.30

129.00

122.50

343.80

66.50

bronze

64

POL-1

Poland

Mr.  Bartosz Marcin   Dzięcioł

135.00

156.30

50.00

341.30

66.02

bronze

65

INA-2

Indonesia

Mr. Moch Azmy Adzkiansyah

121.50

186.80

32.50

340.80

65.92

bronze

66

CZE-3

Czech Republic

Mr. Jiří  Vala

124.50

123.90

87.50

335.90

64.97

bronze

67

ROU-3

Romania

Mr. Paul-Florin  Rebenciuc

95.00

156.30

82.50

333.80

64.56

bronze

68

VIE-5

Vietnam

Mr. Thanh Quang Tran

93.80

199.60

40.00

333.40

64.49

HM

69

SLO-2

Slovenia

Mr. Luka  Govedic

89.30

164.60

75.00

328.90

63.62

HM

70

BRA-1

Brazil

Mr. Bruno  Gorresen Mello

91.30

191.80

40.00

323.10

62.50

HM

71

CZE-2

Czech Republic

Mr. Jaromír  Mielec

106.50

141.00

70.00

317.50

61.41

HM

72

BLR-4

Belarus

Mr. Anton  Mikhailau

80.75

158.10

77.50

316.35

61.19

HM

73

CAN-1

Canada

Miss Anna  Khoroshilov

78.80

179.80

57.50

316.10

61.14

HM

74

IND-4

India

Mr. Parth  Sastry

84.50

193.30

37.50

315.30

60.99

HM

75

ARM-2

Armenia

Mr. Davit  Gevorgyan

108.00

148.60

57.50

314.10

60.75

HM

76

KOR-3

South Korea

Mr. Junhee  Myong

98.25

112.70

102.50

313.45

60.63

HM

77

KOR-5

South Korea

Miss Yeonho  Kim

97.75

125.00

90.00

312.75

60.49

HM

78

GRE-5

Greece

Mr. Rafail  Tsiamis

107.30

133.30

70.00

310.60

60.08

HM

79

MAS-5

Malaysia

Mr. Yong Sheng  Yap

77.75

117.80

115.00

310.55

60.07

HM

80

HUN-2

Hungary

Mr. Boldizsár  Gyűrűs

75.25

146.30

87.50

309.05

59.78

HM

81

USA-5

United States

Mr. Siddharth  Sridhar

87.50

155.00

65.00

307.50

59.48

HM

82

SRI-2

Sri Lanka

Mr. Nadun Anjanaka Gallage

113.00

104.00

82.50

299.50

57.93

HM

83

POL-4

Poland

Mr. Patryk Marek Rachwał

82.50

107.50

107.50

297.50

57.54

HM

84

UKR-3

Ukraine

Ms. Mariia  Smyk

69.00

137.50

90.00

296.50

57.35

HM

85

EST-3

Estonia

Mr. Kaarel  Kivisalu

102.50

122.00

70.00

294.50

56.96

HM

86

SRB-5

Serbia

Mr. Nikola  Ješić

108.80

102.60

81.25

292.65

56.61

HM

87

SIN-1

Singapore

Mr. Brendan Tse Xiong Lim

94.75

145.00

50.00

289.75

56.04

HM

88

USA-1

United States

Mr. Andy Yatong Zhu

97.25

122.00

70.00

289.25

55.95

HM

89

BLR-1

Belarus

Ms. Aliaksandra  Maliauka

81.00

155.50

52.50

289.00

55.90

HM

90

UKR-1

Ukraine

Mr. Artur  Kachur

104.00

125.00

57.50

286.50

55.42

HM

91

GRE-2

Greece

Mr. Christos  Kakogiannis

84.00

88.90

112.50

285.40

55.20

HM

92

SVK-1

Slovakia

Mr. Andrej  Kancko

96.00

81.50

107.50

285.00

55.13

HM

93

SIN-4

Singapore

Mr. Sze Long  Quek

58.00

151.50

70.00

279.50

54.06

HM

94

ROU-2

Romania

Mr. George - Pantelimon  Prodan

92.00

155.60

31.25

278.85

53.94

HM

95

BUL-4

Bulgaria

Mr. Petar Dimitrov Dimitrov

62.50

139.00

75.00

276.50

53.48

HM

96

HUN-4

Hungary

Miss Júlia  Knoch

57.00

103.80

115.00

275.80

53.35

HM

97

SRB-3

Serbia

Mr. Dejan  Stančević

77.50

120.50

77.50

275.50

53.29

HM

98

GEO-4

Georgia

Mr. Zurab  Jashi

79.90

107.00

85.00

271.90

52.59

HM

99

SLO-3

Slovenia

Mr. Marko  Cmrlec

78.80

144.70

46.25

269.75

52.18

HM

100

VIE-2

Vietnam

Mr. Long Hong Le

53.50

139.20

75.00

267.70

51.78

HM

101

NEP-3

Nepal

Mr. Bijaya Chandra Luitel

82.55

112.60

72.50

267.65

51.77

HM

102

BLR-5

Belarus

Ms. Kseniya  Fiodarava

72.00

170.60

25.00

267.60

51.76

HM

103

GRE-1

Greece

Miss Angeliki  Bania

108.50

105.40

52.50

266.40

51.53

HM

104

BLR-3

Belarus

Ms. Anna  Artamonova

85.75

109.00

70.00

264.75

51.21

HM

105

BRA-4

Brazil

Mr. Pedro  Pompeu Sousa Brasil Carneiro

101.00

106.10

57.50

264.60

51.18

HM

106

HUN-5

Hungary

Mr. Tomoi  Goto

96.25

93.00

75.00

264.25

51.11

HM

107

CAN-5

Canada

Mr. Matthew   Chong Zhang

94.30

111.30

57.50

263.10

50.89

HM

108

GEO-2

Georgia

Mr. Giorgi  Grigolia

88.00

124.90

50.00

262.90

50.85

HM

109

HUN-3

Hungary

Mr. Dávid  Puskás

64.00

94.00

102.50

260.50

50.39

HM

110

USA-4

United States

Mr. Shubhanga  Ballal

89.75

111.90

57.50

259.15

50.13

HM

111

CHN-3

China

Mr. Yuan  Li

68.50

110.00

75.00

253.50

49.03

HM

112

SRB-1

Serbia

Mr. Aleksandar  Milosavljević

90.00

128.40

35.00

253.40

49.01

HM

 

Absolute winner                                        

·         (SLO-1) Mr. Aleksej Jurca, SLOVENIA

                    

Special Prizes                 

Best in Theory                                                   

·         (IND-1)  Mr. Mulinti Shaik Wajid, INDIA

                                                         

Best in Data Analysis                                                 

·         (CHN-2)  Mr. Yinquan Liao, CHINA

                                                         

Best in Observation                                                    

·         (THA-1) Mr. Panupong Phoompuang, THAILAND